Ask Question
24 February, 07:25

During its first year of operations, Connor Company paid $31,750 for direct materials and $18,500 in wages for production workers. Lease payments and utilities on the production facilities amounted to $7,500. General, selling, and administrative expenses were $8,500. The company produced 5,500 units and sold 4,500 units for $15.50 a unit. The average cost to produce one unit is which of the following amounts?

+3
Answers (1)
  1. 24 February, 08:40
    0
    average production cost = $10.5

    Explanation:

    DM 31,750

    DL 18,500

    MO 7,500

    Total production cost: 57,750

    S&A 8,500

    produced unts 5,500

    average production cost 57,750 / 5,500 = 10.5 per unit
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “During its first year of operations, Connor Company paid $31,750 for direct materials and $18,500 in wages for production workers. Lease ...” in 📙 Business if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers