Ask Question
31 March, 16:18

Tony and Tiffany collect semi-precious stones. At the rock hound hut, Tiffany paid $38 for 9 pounds of snowflake obsidian. At the solid rock shop, tony paid $19 for 3 pounds of the same type of the stone. Who made the better buy?

0
Answers (1)
  1. 31 March, 17:29
    0
    Tiffany made the better buy

    Step-by-step explanation:

    Based on the information provided within the question it can be said that Tiffany made the better buy in this scenario. Mainly because Tiffany paid a less amount per pound than Tony did. This can be calculated by dividing the total amount each paid by the total amount each of them received, like so ...

    Tiffany: $38 / 9 = $4.22 per pound

    Tony: $19 / 3 = $6.33 per pound

    Therefore we can see that Tiffany paid $4.22 per pound and Tony paid $6.33 per pound a whole $2.11 more than Tiffany, thus making Tiffany purchase the better buy.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Tony and Tiffany collect semi-precious stones. At the rock hound hut, Tiffany paid $38 for 9 pounds of snowflake obsidian. At the solid ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers