Ask Question
10 June, 09:21

Diego bought 12 mini muffins for $4.20.

How many mini muffins could Diego buy with $3.00?

0
Answers (1)
  1. 10 June, 10:46
    0
    Step-by-step explanation:

    First divide 12 into 4.20 = 35

    They are. 35 cents a piece. Dive. 35 by 3.00 dollars. You get approx 8.5 muffins.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Diego bought 12 mini muffins for $4.20. How many mini muffins could Diego buy with $3.00? ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers