Ask Question
30 March, 13:01

You and your friend go to a taco truck for lunch. You order 3 soft tacos and 3 burritos and spend $11.25. Your friend orders 4 soft tacos and 2 burritos and spends $10.00.

+2
Answers (1)
  1. 30 March, 14:06
    0
    A soft taco costs $1.25 and a burrito costs $2.50

    Step-by-step explanation:

    To start to find the cost of each, you need to set up a system of equations. Start by using x for the cost of a soft taco. Then use y for the cost of a burrito. First you can compile an equation for what you paid.

    3x + 3y = 11.25

    Now you can do the same with your friend's purchase.

    4x + 2y = 10.00

    Now to solve we can use a number of different methods. We'll use elimination this time. To use that, multiply the first equation by - 2 and the second equation by 3. Then line them up like this:

    -6x - 6y = - 22.50

    12x + 6y = 30.00

    Now we add them straight through to cancel the y's and solve for x.

    6x = 7.50

    x = 1.25

    Now we know the cost of a soft taco is $1.25 and we can find the burrito cost by using the taco cost in either equation.

    3x + 3y = 11.25

    3 (1.25) + 3y = 11.25

    3.75 + 3y = 11.25

    3y = 7.50

    y = 2.50

    So we know that a burrito costs $2.50
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “You and your friend go to a taco truck for lunch. You order 3 soft tacos and 3 burritos and spend $11.25. Your friend orders 4 soft tacos ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers