Ask Question
1 December, 13:27

Maxine is making a sauce for the pasta for the entire class. She can buy 6 cans for $3.54, 12 for $8.16, or $0.61 for each individual can. If she needs to buy 12 cans of sauce, which of the following is the total of the cheapest option based on the prices provided?

A.$7.08

B.$7.32

C.$8.16

+3
Answers (1)
  1. 1 December, 14:37
    0
    The answer is A 3.54x2 is 7.08 the cheapest amount you need to multiply by two because that is only the price of 6 cans and to get to 12 you multiply by 12 everything else is more expensive
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Maxine is making a sauce for the pasta for the entire class. She can buy 6 cans for $3.54, 12 for $8.16, or $0.61 for each individual can. ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers