Ask Question
26 February, 04:56

If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days? Use the distributive property.

0
Answers (1)
  1. 26 February, 06:34
    0
    5 (1.60+0.80)

    (8+4)

    12

    Therefore Michelle spends 12 dollars in 5 days
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “If Michelle spends $1.60 for lunch and $.80 for snacks each day, how much does she spend in 5 days? Use the distributive property. ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers