Ask Question
6 August, 03:56

Jenelle can buy a 24 pack of bottled water for $6.60 how much would you know have to pay for a 12 pack of bottled water if the ratios are proportional

+1
Answers (2)
  1. 6 August, 05:20
    0
    If 24 bottles is $6.60

    12 bottles is 1/2 of 24. If the ratio is proportional the the cost would also be 1/2.

    1/2 of $6.60 is found by dividing 6.60 by 2; 2 into 6.60 = 3.30

    So 12 bottles of water is $3.30.
  2. 6 August, 05:45
    0
    The answer would be $79.20
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Jenelle can buy a 24 pack of bottled water for $6.60 how much would you know have to pay for a 12 pack of bottled water if the ratios are ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers