Ask Question
5 September, 16:28

The price of bananas is $6.50 for 5 pounds. What is the price as a unit rate?

$6.50/1lb

$1.30/1lb

$1/30/3lb

$1.05/1lb

+1
Answers (1)
  1. 5 September, 16:48
    0
    Answer: $1.30/1 lb

    A unit rate is when ratios are expressed as a quantity of one. To change $6.50 for 5 pounds to a unit rate, you must divide everything by 5 in order to get the price for one individual pound. $6.50 / 5 = $1.30, so the price of $6.50 for 5 pounds as a unit rate is $1.30/1 lb.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “The price of bananas is $6.50 for 5 pounds. What is the price as a unit rate? $6.50/1lb $1.30/1lb $1/30/3lb $1.05/1lb ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers