Ask Question
24 January, 00:45

Which rate describes a unit price? a. $0.01 for 12 seconds b. $0.25 for 5 minutes c. $1.00 for 4 hours d. $5.00 for 1 day

+1
Answers (1)
  1. 24 January, 02:43
    0
    A unit price is a price per 1 something.

    It can be a price per 1 pencil, a price per 1 book, a price per 1 loaf of bread, etc.

    Your choices are:

    a. $0.01 for 12 seconds - - - > price per 12 seconds

    b. $0.25 for 5 minutes - - - > price per 5 minutes

    c. $1.00 for 4 hours - - - > price per 4 hours

    d. $5.00 for 1 day - - - > price per 1 day

    Only one choice is a price power 1 unit.

    That is the unit price.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Which rate describes a unit price? a. $0.01 for 12 seconds b. $0.25 for 5 minutes c. $1.00 for 4 hours d. $5.00 for 1 day ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers