Ask Question
6 September, 16:07

A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 3n = 3.85 3 - n = 3.85 3 + n = 3.85 3/n = 3.85

+3
Answers (2)
  1. 6 September, 17:59
    0
    If you would like to know how much does a 1-pound tub of butter cost, you can calculate this using the following steps:

    3-pound tub of butter ... $3.85

    1-pound tub of butter ... $n = ?

    3 * n = 3.85 * 1

    3 * n = 3.85

    n = 3.85 / 3

    n = $1.28

    The correct result would be 3 * n = 3.85.
  2. 6 September, 18:05
    0
    Given:

    3-pound tub of butter costs $3.85

    3.85/3 = 1.2833 per pound.

    3n = 3.85

    3 (1.2833) = 3.85

    3.8499 = 3.85

    3.85 = 3.85
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85. 3n = 3.85 3 - n = 3.85 3 + n = 3.85 3/n = 3.85 ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers