Ask Question
24 February, 13:53

The Soap Factory is selling 3 bars of soap for $2.58. What would it cost to buy 5 bars of soap?

+1
Answers (2)
  1. 24 February, 14:55
    0
    2.58 / 3 = 0.86

    0.86 * 5 = 4.30

    So 5 bars of soap would coast $4.30.
  2. 24 February, 15:39
    0
    It will be $4.30 cause 2.58/3. Equals 0.86 then 0.86 ✖️5=4.30
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “The Soap Factory is selling 3 bars of soap for $2.58. What would it cost to buy 5 bars of soap? ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers