Ask Question
5 September, 19:11

Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to

buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I know the answer, but I am just checking!

+3
Answers (1)
  1. 5 September, 21:03
    0
    Yes she will have enough because 1.25 + 1.25 is 2.50
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Florence wants to spend no more than $3 on onions. Will she be able to buy 2.5 pounds of onions? Explain. Onions cost $1.25 per pound. I ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers