Ask Question
23 January, 04:44

The school store sells packs of 12 pens for $2.40. Which is NOT a unit rate to describe this sale?

A. 20 cents per pen

B. 5 pens per dollar

C. 2.40 dollars per pack of pens

D. 120 pens per 24 dollars

0
Answers (2)
  1. 23 January, 05:08
    0
    The answer is D.

    120 divided by 24 would not give you the price of ONE pen
  2. 23 January, 05:41
    0
    Which is NOT a unit rate to describe this sale?

    answer is

    D. 120 pens per 24 dollars
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “The school store sells packs of 12 pens for $2.40. Which is NOT a unit rate to describe this sale? A. 20 cents per pen B. 5 pens per dollar ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers