Ask Question
27 February, 16:18

Aldo paid $13.88 for a 1.98 - pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $38.99 for a 5.46 - pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

+2
Answers (1)
  1. 27 February, 17:53
    0
    13.88/1.98 = 7.01 ...

    38.99/5.46 = 7.14 ...

    Bag 1 unit rate: $7.01 per 1lbs.

    Bag 2 unit rate: $7.14 per 1lbs.

    The better bag is the 1.98lbs for $13.88.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Aldo paid $13.88 for a 1.98 - pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $38.99 for a 5.46 - pound bag at another store. ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers