Ask Question
24 February, 12:39

A 16 ounce package of brown rice cost $.79 in the 32 ounce package of white rice cost $3.49 which package is a better deal

+3
Answers (1)
  1. 24 February, 13:19
    0
    To compare let's use Algebra to see how much one ounce costs for each package:

    1. 16 ounces = $.79

    1 ounce $x

    $x = 0.049

    2. 32 ounces = $3.49

    1 ounce $x

    $x = 0.109

    Therefore, comparing #1 and #2, the first package is the better deal.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “A 16 ounce package of brown rice cost $.79 in the 32 ounce package of white rice cost $3.49 which package is a better deal ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers