Ask Question
14 April, 03:39

Estella buys 1.8 pounds if walnuts for a total if $5.04 she solves the equation 1.8p=5.04 to find the price p in dollars of one pound of walnuts what does one pound of walnuts cost?

+3
Answers (1)
  1. 14 April, 04:48
    0
    Answer: $2.08

    Step-by-step explanation:

    5.04 divided by 1.08 is 2.08.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Estella buys 1.8 pounds if walnuts for a total if $5.04 she solves the equation 1.8p=5.04 to find the price p in dollars of one pound of ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers