Ask Question
1 April, 13:48

Which is more economical: purchasing the economy size of a detergent at 2 kilograms for $3.15 or purchasing the regular size at 890 grams for 60cents ?

+2
Answers (1)
  1. 1 April, 15:17
    0
    Economy size of detergent; 2 kg of detergent cost 3.15=> 1 kg

    Costs (3.15/2)

    Since 1 kg = 1000 g and 1$=100 cents we have

    1000 g of detergent costs (3.15/2) * 100 cents or

    1 g of detergent costs (3.15/2) * 100/1000

    =3.15/20 cents

    Regular size detergent 890 g for 60 thus 1 g costs 60/890 cents

    Lets compare 3.15/20 and 60/890

    2/43> 3.15/2

    The regular size of detergent is more economical
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Which is more economical: purchasing the economy size of a detergent at 2 kilograms for $3.15 or purchasing the regular size at 890 grams ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers