Ask Question
23 January, 02:24

A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag

+3
Answers (1)
  1. 23 January, 02:45
    0
    Unit cost: $2.50 per potato

    Step-by-step explanation:

    Set up a proportion:

    5 potatoes = x potatoes2 dollars 1 dollar

    cross multiply:

    2x = 5

    divide by 2 on both sides

    x = 5/2 or 2.5
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers