Ask Question
12 June, 00:19

Frank buys p pounds or oranges for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. What does the expression 2.29p + 1.69p represent?

0
Answers (1)
  1. 12 June, 02:11
    0
    The expression represents the amount of money being spent on p amount of oranges and apples.
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “Frank buys p pounds or oranges for $2.29 per pound and the same number of pounds of apples for $1.69 per pound. What does the expression ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers