Ask Question
7 July, 00:32

How much cheaper per ounce is purchasing 7 ounces for $7.84 compared to purchasing 5 ounces for $5.70

+1
Answers (1)
  1. 7 July, 00:39
    0
    7.84/7 = $1.12

    5.70/5 = $1.14

    1.14 - 1.12 =.2

    2 cents cheaper
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “How much cheaper per ounce is purchasing 7 ounces for $7.84 compared to purchasing 5 ounces for $5.70 ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers