Ask Question
28 August, 02:47

A store pays $365.20 for 100 item that cost the same, so what is the cost of each item rounded to the nearest cent?

+3
Answers (2)
  1. 28 August, 04:42
    0
    Total/number of items = price of each item.

    So the answer is $3.65 each
  2. 28 August, 04:46
    0
    Answer: 3.70

    Step-by-step explanation:

    365.20 divided into 100 is 3.625

    Then rounded to 3.70
Know the Answer?
Not Sure About the Answer?
Get an answer to your question ✅ “A store pays $365.20 for 100 item that cost the same, so what is the cost of each item rounded to the nearest cent? ...” in 📙 Mathematics if there is no answer or all answers are wrong, use a search bar and try to find the answer among similar questions.
Search for Other Answers